Keystone KT-RHLED100PS-11C-8CSB-VDIM /G2 100W/70W/50W 11" Round LED Highbay 3K/4K/5K
- Buy 4 for $102.95 each and save 9%
- Buy 20 for $95.95 each and save 15%
- Premier# LRHB11INCCT100WPS-K
- Keystone KT-RHLED100PS-11C-8CSB-VDIM /G2
Keystone KT-RHLED100PS-11C-8CSB-VDIM /G2 100W/70W/50W 11" Round LED Highbay 3000K/4000K/5000K
Keystone's new Round LED Highbay Fixtures have hit another level! These units are now all color + power selectable as well as continuing with their DLC Premium rating. Choose between 3000K, 4000K or 5000K colors on the fixture, and three different wattages. For the KT-RHLED100PS, you can choose between 100W (up to 16,000+ lumens), 70W or 50W. IP65 wet rated. 120-277 universal voltage. Rated for 100,000 hours with a 10 year limited warranty. Low optical flicker. These UFO LED Highbays are powered by Keystone's 0-10V Dimming LED Drivers. 6' cord for intput and dimming wires. O-Bolt and J-hook mounting accessories included. There are various accessories for these round highbays that are sold separately, including a steel surface-mount kit, steel wire guard, aluminum dome reflector, clear polycarb dome reflector, microwave/PIR/SmartLoop sensor, and remote control to control sensors. Compatible with Keystone 480-277V Step Down Transformers.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Volts | 120-277V |
| HID Equivalent | 50W-250W |
| Fluorescent Equivalent | N/A |
| Watts | 100W/70W/50W |
| Lumens | 7780-16,230 |
| Lumens Per Watt | 140-171 |
| CRI | >80 |
| Color Temperature | 3000K/4000K/5000K |
| Kelvin | 3000K/4000K/5000K |
| Dimmable | 0-10V |
| Distribution | 85.5° |
| Finish | Black |
| Nominal Size | 11" |
| Length (M.O.L.) Inches | N/A |
| Height (Inches) | 4.09 |
| Width (Inches) | 11.44 |
| Wet/Damp Rated | IP65 Wet Rated |
| Maximum Temp | 122ºF |
| DLC Version | DLC Premium |
| Rated Hours | 100,000 |
| Warranty | 10 Year |
| Manufacturer Part # | N/A |
| Manufacturer Order # | KT-RHLED100PS-11C-8CSB-VDIM /G2 |
| Premier Part # | LRHB11INCCT100WPS-K |