Keystone KT-RDLED38PS-10A-9CSF-CDIM 10" Advanta LED Downlight 27K-5K Combination Dimming
- Buy 9 for $85.95 each and save 11%
- Premier# LRD10INCCTPS38WCDIM-K
- Keystone KT-RDLED38PS-10A-9CSF-CDIM Advanta 10" CDIM LED Downlight 27K-5K
Keystone KT-RDLED38PS-10A-9CSF-CDIM Combination Dimming 2700K-5000K 90CRI LED Downlight
Keystone's Advanta line of LED downlights was such a hit that they went ahead and created a new version of these ahead of the rest of their downlight line. This new CDIM version means combination dimming, reflecting that these LED downlights can dim on 120V phase dimming OR 0-10V low voltage dimming. Adding to the versatility is a color select switch for choosing between 2700K, 3000K, 3500K, 4000K and 5000K. There is also a power select switch for choosing between 5 different wattage/light levels. This particular model is the 10" Advantage that allows for switching between 38W, 32W, 28W, 24W or 20W, reaching light levels anywhere between 2300 lumens up to 4150 lumens. This ensures that you or your client will find a light level that fits your application along with a color temp and dimming control of your choosing. Want even better news? These downlights are all 90+ CRI for excellent color rendering and are rated for 80,000 hours. Wet-rated for outdoor use and Energy Star rated. Goof rings are available as an add-on as well as interchangeable trims in either matte black, brushed nickel or bronze.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Watts | 38W/32W/28W/24W/20W |
| Base Type | Direct |
| Incandescent Equivalent | 300W |
| CFL Equivalent | 32W-54W |
| Lumens | 2300-4150 |
| Lumens Per Watt | 101-128 |
| Recessed Housing | 10" |
| Volts | 120-277V |
| Color Temperature | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Kelvin | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Beam Angle | 98° |
| CBCP | N/A |
| CRI | >90 |
| R9 | N/A |
| Finish | White |
| Dimmable | Phase Dimming & 0-10V |
| Power Factor | >0.9 |
| DLC Listed | N/A |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | Wet Rated |
| Nominal Size | 10" |
| Diameter (Inches) | 11.38 |
| Length (M.O.L.) Inches | 4.88 |
| Rated Hours | 80,000 |
| Warranty | 10 Year Limited |
| Case Quantity | 6 |
| Manufacturer Order # | KT-RDLED38PS-10A-9CSF-CDIM |
| Manufacturer Part # | KT-RDLED38PS-10A-9CSF-CDIM |
| Premier Part # | LRD10INCCTPS38WCDIM-K |