Keystone KT-LED9T8-48G-835-D 4' 9W 3500K UL Low Flicker LED T8
- Buy 25 for $10.50 each and save 28%
- Buy 100 for $9.75 each and save 33%
- Premier# LT835K9WGLF-K
- Keystone KT-LED9T8-48G-835-D
Keystone KT-LED9T8-48G-835-D 4' 9W 3500K UL Low Flicker LED T8
Keystone's 9W 48" LED T8 is the most energy-efficient direct-wire LED T8 on the market. It bypasses the ballast and wires direct for additional saving. At 9.2W it delivers 1600+ lumens for an astounding 170+ lumens per watt. They are also UL verified low optical flicker for premium light quality. Available in 3500K, 4000K or 5000K.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Watts | 9W |
| Fluorescent Equivalent | 32W |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | 1600 |
| Lumens Per Watt | 178 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | >83 |
| Color Temperature | 3500K |
| Kelvin | 3500K |
| Dimmable | No |
| Base Type | G13 |
| Bulb Shape | T8 |
| Wiring | Single-End |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Glass |
| Nominal Size | 48" |
| Length (M.O.L.) Inches | 47.15 |
| Width (Inches) | 1.10 |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | 240° |
| Light Emitting Area | 325° |
| Driver | Internal Driver |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | DLC |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | 113°F |
| Minimum Starting Temp | -4°F |
| Certifications | Low Flicker |
| Case Quantity | 25 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | KT-LED9T8-48G-835-D |
| Manufacturer Order # | KT-LED9T8-48G-835-D |
| Premier Part # | LT835K9WGLF-K |
Write your content here...