Keystone KT-LED9A19-O-850-UV 9W 5000K 60W Equivalent LED A19 120-277V
- Buy 60 for $5.35 each and save 18%
- Premier# LA1950K9W277-K - 60W Incandescent Equivalent
- Keystone KT-LED9A19-O-850-UV 9W 5000K 60W Equivalent LED A19 120-277V
Keystone KT-LED9A19-O-850-UV 9W 5000K 60W Equivalent LED A19 120-277V
Keystone's expanded line of essential LED bulbs includes 120-277V universal voltage lamps. In particular this 8.5W LED A19 operates on 120V-277V and replaces 60W incandescents. Available in all the standard color temps. UL enclosed-rated, meaning they are suitable for use in totally enclosed luminaires. Meets Energy Star requirements and is UL listed with a damp rating. Rated for 25,000 hours with a 3 year warranty.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Watts | 8.5W |
| Incandescent Equivalent | 60W |
| Lumens | 840 |
| Lumens Per Watt | 99 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 80+ |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 5000K |
| Kelvin | 5000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | A19 |
| Lamp Type | A19 |
| Length (M.O.L.) Inches | 4.17 |
| Diameter (Inches) | 2.36 |
| Beam Angle | 230º |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 45°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Case Quantity | 60 |
| Warranty | 3 Years |
| Manufacturer Part # | KT-LED9A19-O-850-UV |
| Manufacturer Order # | N/A |
| Premier Part # | LA1950K9W277-K |
Write your content here...