Keystone KT-LED94P-V-8CSI-S 4-Pin 9.5W Vertical SmartDrive LED PL CCT Select 2700K/4000K/5000K
- Buy 25 for $15.50 each and save 9%
- Buy 75 for $14.20 each and save 16%
- Premier# LPLCCT9.5WG24QVT/B-K
- Keystone KT-LED94P-V-8CSI-S Type A 4-pin G24q LED PL Vertical CCT Select 2700K/4000K/5000K
Keystone KT-LED94P-V-8CSI-S 4-Pin 9.5W Vertical LED PL Color-Select 2700K/4000K/5000K
Looking to change out your fluorescent PL lamps but not sure what color to get? Keystone's Color Select LED PL lamps allow you to select the color temp on the lamp itself! Available in 3000K/3500K/4000K color temps (8CSE) or 2700K/4000K/5000K (8CSI). Simply flip the switch on the lamp to change to a different color. This version is a Type A ballast compatible LED PL that replaces G24q base CFL lamps. Delivers up to 1150 lumens on 9.5W. 26W CFL equivalent. Vertical mount orientation.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Watts | 9.5W |
| CFL Equivalent | 26W |
| Old LED Version | N/A |
| Lamp Type | 4-Pin LED PL |
| Lumens | 1000-1150 |
| Lumens Per Watt | 105-121 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | >82 |
| Color Temperature | 2700K/4000K/5000K |
| Kelvin | 2700K/4000K/5000K |
| Dimmable | N/A |
| Base Type | G24q |
| Bulb Shape | PL |
| Beam Angle | N/A |
| Orientation | Vertical |
| Lens Type | Frosted |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.1 |
| Width (Inches) | 2.7 |
| Height (Inches) | N/A |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | 113°F |
| Minimum Starting Temp | -4°F |
| Certifications | UL/DLC |
| Case Quantity | 24 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | KT-LED94P-V-8CSI-S |
| Manufacturer Order # | N/A |
| Premier Part # | LPLCCT9.5WG24QVT/B-K |
Write your content here...