Keystone KT-LED94P-H-830-S Horizontal LED PL Replaces 4-Pin CFL G24q
- Buy 40 for $11.00 each and save 19%
- Buy 60 for $10.50 each and save 22%
- Premier# LPLxxK9WG24QHOR/B-K
- Keystone KT-LED94P-H-xx-S
Keystone KT-LED94P-H-830-S Horizontal LED PL Replaces 4-Pin CFL G24q
Keystone's Smart Drive LED PL lamps have become even more efficient and now replace 26W and 32W G24q-base CFL lamps with a 9W LED. At 50,000 hours expected life, they are slated to last 5x longer than traditional CFL lamps. Available in horizontal orientation as well as vertical for downlight/can applications. DLC-rating for rebate eligibility from energy companies. Color temperature options include 2700K, 3000K, 3500K, 4000K and 5000K. Non-dimmable and not for use in fully enclosed fixtures. Manufacturer part numbers include KT-LED94P-H-827-S, KT-LED94P-H-830-S, KT-LED94P-H-835-S, KT-LED94P-H-840-S and KT-LED94P-H-850-S. Requires use of compatible CFL ballast. See ballast compatibility list below.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Watts | 9W |
| CFL Equivalent | 26W/32W/42W |
| Lamp Type | 4-Pin LED PL |
| Lumens | 920-1050 |
| Lumens Per Watt | 102-116 |
| Volts | Ballast Dependent |
| CRI | >80 |
| Color Temperature | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Kelvin | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | G24q/GX24q |
| Bulb Shape | PL |
| Beam Angle | 120° |
| Orientation | Horizontal |
| Lens Type | Frosted |
| Length (M.O.L.) Inches | 6.35 |
| Width (Inches) | 1.30 |
| Height (Inches) | 1.19 |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | 113°F |
| Minimum Starting Temp | -4°F |
| Certifications | UL |
| Case Quantity | 10 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | KT-LED94P-H-8xx-S |
| Manufacturer Order # | N/A |
| Premier Part # | LPLxxK9WG24QHOR/B-K |
Write your content here...