Keystone KT-LED82P-V-8xx-D LED PL Replaces 4-Pin 26W/32W/42W CFL Lamps
- Buy 25 for $10.50 each and save 16%
- Premier# LPLxxK8WG24DVERT-K
- Keystone Type B 8W 2-pin LED PL Vertical
Keystone KT-LED82P-V-835-D LED PL Replaces 4-Pin 26W/32W/42W CFL Lamps
Keystone's Direct Drive Type B LED PL lamps are designed with an internal driver allowing for bypassing costly CFL ballasts. These 8W 2-Pin LED PL lamps are designed to replace 4-pin 26W/32W/42W CFL lamps with a G24d base. Simply cut the ballast out and connect the 120-277v line voltage directly to the sockets. No ballast or external LED is required. Vertical orientation, also available in extended-vertical or horizontal orientation. Available in 2700K, 3000K, 3500K, 4000K and 5000K color temperatures.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Watts | 8W |
| CFL Equivalent | 26W/32W/42W |
| Lamp Type | 2-Pin LED PL |
| Lumens | 900-950 |
| Lumens Per Watt | 113-119 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 83 |
| Color Temperature | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Kelvin | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | G24d |
| Bulb Shape | PL |
| Beam Angle | 120° |
| Orientation | Vertical |
| Lens Type | Frosted |
| Length (M.O.L.) Inches | 3.68 |
| Width (Inches) | 2.13 |
| Height (Inches) | 1.81 |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | No |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | 113°F |
| Minimum Starting Temp | -4°F |
| Certifications | UL |
| Case Quantity | 50 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | KT-LED82P-V-8xx |
| Manufacturer Order # | N/A |
| Premier Part # | LPLxxK8WG24DVERT-K |
Write your content here...