Keystone KT-LED82P-H-8CSI-D 2-Pin 8.5W Horizontal LED PL Color-Select 2700K/4000K/5000K
- Buy 25 for $15.50 each and save 14%
- Buy 75 for $13.99 each and save 22%
- Premier# LPLCCT8.5WG24DHOR2-K
- Keystone Type B 8W 2-pin G24d LED PL Horizontal CCT Selectable 2700K/4000K/5000K
Keystone KT-LED82P-H-8CSI-D 2-Pin 8.5W Horizontal LED PL Color-Select 2700K/4000K/5000K
Looking to change out your fluorescent PL lamps but not sure what color to get? Keystone's Color Select LED PL lamps allow you to select the color temp on the lamp itself! Available in 3000K/3500K/4000K color temps or 2700K/4000K/5000K. Simply flip the switch on the lamp to change to a different color. Ballast bypass style with 2-pin, allowing you to retrofit 4-pin G24d or G24q base lamps. 26W CFL equivalent. Horizontal or Vertical mount orientation. Rotatable 270° lamp.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Watts | 8.5W |
| CFL Equivalent | 26W/32W/42W |
| Old LED Version | N/A |
| Lamp Type | 2-Pin LED PL |
| Lumens | 920-1050 |
| Lumens Per Watt | 108-124 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | >82 |
| Color Temperature | 2700K/4000K/5000K |
| Kelvin | 2700K/4000K/5000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | G24d |
| Bulb Shape | PL |
| Beam Angle | 120° |
| Orientation | Horizontal |
| Lens Type | Frosted |
| Length (M.O.L.) Inches | 6.4 |
| Width (Inches) | 1.2 |
| Height (Inches) | N/A |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | No |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | 113°F |
| Minimum Starting Temp | -4°F |
| Certifications | UL |
| Case Quantity | 50 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | KT-LED82P-H-8CSI-D |
| Manufacturer Order # | N/A |
| Premier Part # | LPLCCT8.5WG24DHOR2-K |
Write your content here...