Keystone KT-LED82P-EV-8xx-D Extended Vertical LED PL Replaces 4-Pin 26W/32W/42W CFL
- Buy 25 for $10.50 each and save 16%
- Premier# LPLxxK8WG24D/EXVERT-K
- Keystone Type B 8W 2-pin LED PL Extended Vertical
Keystone KT-LED82P-EV-8xx-D LED PL Replaces 4-Pin 26W/32W/42W CFL Lamps
Keystone's Direct Drive Type B LED PL lamps are designed with an internal driver allowing for bypassing costly CFL ballasts. These 8W 2-Pin LED PL lamps are designed to replace 4-pin 26W/32W/42W CFL lamps with a G24d base. Simply cut the ballast out and connect the 120-277v line voltage directly to the sockets. No ballast or external LED is required. Extended vertical orientation, also available in standard (1" shorter) vertical or horizontal orientation. Available in 2700K, 3000K, 3500K, 4000K and 5000K color temperatures.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Watts | 8W |
| CFL Equivalent | 26W/32W/42W |
| Lamp Type | 2-Pin LED PL |
| Lumens | 900-950 |
| Lumens Per Watt | 113-119 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 83 |
| Color Temperature | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Kelvin | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | G24d |
| Bulb Shape | PL |
| Beam Angle | 120° |
| Orientation | Extended Vertical |
| Lens Type | Frosted |
| Length (M.O.L.) Inches | 4.68 |
| Width (Inches) | 2.13 |
| Height (Inches) | 1.81 |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | No |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | 113°F |
| Minimum Starting Temp | -4°F |
| Certifications | UL |
| Case Quantity | 50 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | KT-LED82P-EV-8xx |
| Manufacturer Order # | N/A |
| Premier Part # | LPLxxK8WG24D/EXVERT-K |
Write your content here...