Keystone KT-LED62P-HS-827-D 2-Pin Slim LED PL GX23 Base Replaces 13W CFL
- Buy 25 for $15.25 each and save 22%
- Buy 100 for $14.11 each and save 28%
- Premier# LPL27K6WGX23HOR/S-K
- Keystone KT-LED62P-HS-827-D 2-Pin Slim LED PL GX23 Base Replaces 13W CFL
Keystone KT-LED62P-HS-827-D 2-Pin Slim LED PL GX23 Base Replaces 13W CFL
Keystone's Horizontal Slim LED PL features a small base and form factor, making it an ideal replacement for 13W 2-pin GX23 CFL lamps as many other LED PL replacements are too long to fit these applications. 6W and 500-550 lumens, and comes in colors of 2700K and 4000K. 83+ CRI. Rated for 50,000 hours with a 5 year manufacturer warranty. Non-dimmable. Damp rated.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Watts | 6W |
| CFL Equivalent | 13W |
| Lamp Type | 2-Pin LED PL |
| Lumens | 500 |
| Lumens Per Watt | 83 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | >83 |
| Color Temperature | 2700K |
| Dimmable | No |
| Base Type | GX23 |
| Beam Angle | 120° |
| Orientation | Slim Horizontal |
| Lens Type | Frosted |
| Length (M.O.L.) Inches | 6.06 |
| Width (Inches) | 1.34 |
| Height (Inches) | 0.83 |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | No |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | 113°F |
| Minimum Starting Temp | -4°F |
| Certifications | UL |
| Case Quantity | 50 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | KT-LED62P-HS-827-D |
| Manufacturer Order # | N/A |
| Premier Part # | LPL27K6WGX23HOR/S-K |
Write your content here...