Keystone KT-LED36HID-E26-850-D /G3 36W LED E26 5000K 150W HID Replacement
- Premier# LOC5036WE26-K
- Keystone KT-LED36HID-E26-850-D /G3 36W Direct Drive LED HID Replacement
Keystone KT-LED36HID-E26-850-D /G3 36W LED E26 5000K 150W HID Replacement
Keystone's Direct Drive HID LED lamps are designed to bypass the ballast and connect the 120-277V line voltage directly to the sockets. No ballast or external driver is required. Suitable for use in damp or wet locations as well as fully enclosed fixtures. This wattage also available in 3000K, 4000K and 5000K. G3 version compatible with Keystone SmartPort sensors, allowing for added controls. Omni-directional 360° visible light area.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Watts | 36W |
| HID Equivalent | 150W |
| Lumens | 5400 |
| Lumens Per Watt | 150 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | >80 |
| Color Temperature | 5000K |
| Kelvin | 5000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | Corn Cob |
| Length (M.O.L.) Inches | 7.95 |
| Diameter (Inches) | 3.34 |
| Beam Angle | 360° Visible Light Area |
| Rated Hours | 50,000 |
| Energy Star Rated | No |
| DLC Listed | No |
| Wet/Damp Rated | IP64 |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 140°F |
| Minimum Starting Temp | -40°F |
| Case Quantity | 1 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | KT-LED36HID-E26-850-D /G3 |
| Manufacturer Order # | KT-LED36HID-E26-850-D /G3 |
| Premier Part # | LOC5036WE26-K |
Write your content here...