Keystone KT-LED33PSPAR38-F-840 33W Power Select LED PAR38 4000K 40° 277V
- Buy 12 for $52.95 each and save 12%
- Premier# LP3840KFLPS33W277V-K
- Keystone KT-LED33PSPAR38-F-840 33W Power Select LED PAR38 4000K 120-277V 40°
Keystone KT-LED33PSPAR38-F-840 33W Power Select LED PAR38 4000K 120-277V
Check this out - an LED PAR38 that is power selectable! Choose between 33W, 25W and 18W with the flip of a switch. This allows for replacing a 70W, 120W, 150W or even up to 250W metal halide source. E26 standard base and able to be installed with base up or down. Available in 3000K, 4000K or 5000K. 40 Degree Flood. Damp rated. 120-277V, non-dimmable.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Watts | 18W/25W/33W |
| Incandescent Equivalent | 120W-250W |
| Halogen Equivalent | 70W-250W |
| Lumens | 2520/3300/4050 |
| Lumens Per Watt | 123-140 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | >80 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 4000K |
| Kelvin | 4000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | PAR38 |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.04 |
| Diameter (Inches) | 4.72 |
| Beam Angle | 40° |
| CBCP | N/A |
| Power Factor | >.9 |
| Rated Hours | 50,000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | N/A |
| Maximum Temp | 113°F |
| Minimum Starting Temp | -4°F |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 5 Years |
| Manufacturer Part # | KT-LED33PSPAR38-F-840 |
| Manufacturer Order # | N/A |
| Premier Part # | LP3840KFLPS33W277V-K |
Write your content here...