Keystone KT-LED25.5T5HO-48GC-840-S /G2 Smart Drive T5HO 25.5W LED T5 4000K DLC
- Buy 25 for $12.75 each and save 29%
- Premier# LT540K25.5WCG-K
- Keystone KT-LED25.5T5HO-48GC-840-S /G2 - DLC Rated
Keystone Smart Drive 4' 25.5W LED T5 - Uses Existing Fluorescent T5 Ballast
The new 25.5W LED T5 from Keystone is DLC rated, ensuring that you can get maximum rebates. You can now retrofit your high-output, high-watt T5 lamps with LED T5 replacements! Direct replacement for F54T5/HO lamps that run on the existing ballast. Compatible with most program start electronic T5HO ballasts - ballast compatibility list below in the spec sheets. Shatterproof coated glass construction for improved lamp durability. Suitable for dry and damp locations.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Watts | 25W |
| Fluorescent Equivalent | 54W |
| Old LED Version | KT-LED27T5HO-48GC-840-S |
| Lumens | 3500 |
| Lumens Per Watt | 140 |
| Volts | Ballast Dependent |
| CRI | 80 |
| Color Temperature | 4000K |
| Kelvin | 4000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | G5 |
| Bulb Shape | T5 |
| Wiring | N/A |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Glass Coated |
| Nominal Size | 48" |
| Length (M.O.L.) Inches | 45.20 |
| Width (Inches) | 0.69 |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | 160° |
| Light Emitting Area | 325° |
| Driver | Uses Fluorescent Ballast |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | 113° |
| Minimum Starting Temp | -4° |
| Certifications | NSF/DLC/UL |
| Case Quantity | 25 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | KT-LED25.5T5HO-48GC-840-S /G2 |
| Manufacturer Order # | KT-LED25.5T5HO-48GC-840-S /G2 |
| Premier Part # | LT540K25.5WCG-K |
Write your content here...