Keystone KT-LED20A21-O-E26-840-DIM /G2 20W 4000K Dimmable 120-277V LED A21
- Buy 12 for $24.75 each and save 3%
- Buy 24 for $23.55 each and save 8%
- Buy 96 for $20.75 each and save 19%
- Premier# LA2140K20W-K - 150W Incandescent Equivalent
- Keystone KT-LED20A21-O-E26-840-DIM /G2 20W 4000K Dimmable 120-277V LED A21
Keystone KT-LED20A21-O-E26-840-DIM /G2 20W 4000K Omni Dimmable 120-277V LED A21
Keystone now carries LED A21, A23 and A25 lamps. 20W LED A21 comes in 120V TRIAC dimmable option for applications where dimming is needed. Not to mention the new G2 version of this lamp is now 120-277V for universal voltage situations. Delivers up to 2600+ lumens. Color temp options of 2700K-5000K. Omni-directional light spread of 330-340 degrees of uniform light. Keystone LED A21 lamps are rated for 25,000 hours and their LED A23 and A25 lamps are rated at 50,000 hours with a 5 year manufacturer warranty. Available in E26 standard base with some A23 and A25 models available in EX39 mogul base.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Watts | 20W |
| Incandescent Equivalent | 150W |
| Lumens | 2600 |
| Lumens Per Watt | 130 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 80+ |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 4000K |
| Kelvin | 4000K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | A21 |
| Lamp Type | A21 |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.43 |
| Diameter (Inches) | 3.03 |
| Beam Angle | Omni-Directional |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 45°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | KT-LED20A21-O-E26-840-DIM /G2 |
| Premier Part # | LA2140K20W-K |
Write your content here...