***DISCONTINUED*** Keystone KT-LED17T8-U6GC-840-S Smart Drive 17W LED Ubend 4000K
- ***DISCONTINUED*** Premier# LT8UBEND840K17W-GC
- Keystone KT-LED17T8-U6GC-840-S - 17W LED Ubend
- Ballast Compatible - 50,000 Hours - 120-277V - 220° Beam Angle
Keystone Smart Drive 17W LED Ubend - Uses Existing Fluorescent Ballast
Retrofit your fluorescent U-bend lamps with Keystone's 17W Smart Drive LED U-bends. Compatible with most fluorescent instant start or program start ballasts. Shatterproof coated glass design with frosted lens. NSF listed: NSF/ANSI Standard 2 - Food Equipment. Available in 3000K, 3500K, 4000K, and 5000K.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Watts | 17W |
| Fluorescent Equivalent | 32W |
| Lumens | 2200 |
| Lumens Per Watt | 129 |
| Volts | Ballast Dependent |
| CRI | 80 |
| Color Temperature | 4000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | G13 |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Glass Coated |
| Length (M.O.L.) Inches | 22.25 |
| Width (Inches) | 6 |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | 220° |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | No |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | 113° |
| Minimum Starting Temp | -4° |
| Certifications | NSF/UL |
| Case Quantity | 25 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | KT-LED17T8-U6GC-840-S |
| Manufacturer Order # | KT-LED17T8-U6GC-840-S |
| Premier Part # | LT8UBEND840K17W-GC |
Write your content here...