Keystone KT-LED15PAR38-F-8CSF 15W 2700K-5000K 120W Equivalent LED PAR38 120V
- Buy 24 for $14.96 each and save 12%
- Premier# LP38CCTFL15W-K - 120W Equivalent
- Keystone KT-LED15PAR38-F-8CSF 15W 2700K-5000K LED PAR38 Flood 120V
Keystone KT-LED15PAR38-F-8CSF 15W 2700K-5000K 120W Equivalent LED PAR38 120V
Not sure which color temp you want from your LED bulb? Then these Keystone CCT selectable lamps are for you! This is a standard base LED PAR38 Flood lamp with a switch that allows you to choose between 2700K soft white, 3000K warm white, 3500K neutral white, 4000K cool white, and 5000K daylight colors all on one bulb! 40 Degree Flood beam spread. 15W 1080 lumens makes it a 120W halogen equivalent. 120V only and dimmable with phase dimmers down to 10%. Rated for 15,000 hours with a 3 year warranty.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Watts | 15W |
| Incandescent Equivalent | 120W |
| Halogen Equivalent | 120W |
| Lumens | 1080 |
| Lumens Per Watt | 72 |
| Volts | 120V |
| CRI | 80+ |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Kelvin | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Dimmable | Forward Phase |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | PAR38 |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.12 |
| Diameter (Inches) | 4.65 |
| Beam Angle | 40º |
| CBCP | N/A |
| Power Factor | N/A |
| Rated Hours | 15,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| Wet/Damp Rated | Wet Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 45°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Case Quantity | 24 |
| Warranty | 3 Years |
| Manufacturer Part # | KT-LED15PAR38-F-8CSF |
| Manufacturer Order # | N/A |
| Premier Part # | LP38CCTFL15W-K |
Write your content here...