Keystone KT-LED14.5T8-48GC-950-D-FDIM 4' 14.5W 5000K 95CRI Dimmable LED T8
- Buy 13 for $26.95 each and save 7%
- Buy 25 for $21.55 each and save 26%
- Premier# LT850K14.5W95CRI/DIM-K
- Keystone KT-LED14.5T8-48GC-950-D-FDIM - Line Voltage Dimmable LED T8
Keystone KT-LED14.5T8-48GC-950-D-FDIM 4' 14.5W 5000K 95 CRI Forward Phase Dimmable LED T8
MADE TO ORDER. The leader in LED T8 technology has delivered a Type B/Bypass LED T8 that is dimmable with TRIAC dimmers (Forward Phase Control) AND has a 95 CRI for outstanding color rendering. Truly unmatched LED tube that is glass-coated for NSF rating and delivers 1650 lumens on 14.5W (113 lm/w). 95 CRI version of this dimmable tube only available in 5000K. Rated for 50,000 hours with a 5 year manufacturer warranty. Single-end wired with non-shunted sockets only.
Brochures & Cut Sheets
Keystone 4' 14.5W 95 CRI Forward Phase Dimming LED T8 Spec Sheet
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Watts | 14.5W |
| Fluorescent Equivalent | 32W |
| Old LED Version | 18W |
| Lumens | 1650 |
| Lumens Per Watt | 113 |
| Volts | 120V |
| CRI | >95 |
| Color Temperature | 5000K |
| Dimmable | Forward Phase Control |
| Base Type | G13 |
| Wiring | Single-End |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Glass Coated |
| Length (M.O.L.) Inches | 47.15 |
| Width (Inches) | 1.10 |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | 240° |
| Light Emitting Area | 325° |
| Driver | Internal |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | No |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | 113° |
| Minimum Starting Temp | -4° |
| Certifications | NSF/UL |
| Case Quantity | 25 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | KT-LED14.5T8-48GC-950-D-FDIM |
| Manufacturer Order # | KT-LED14.5T8-48GC-950-D-FDIM |
| Premier Part # | LT850K14.5W95CRI/DIM-K |
Write your content here...