Keystone KT-LED13T8-48G-830-X3 4' 13W 3000K Combo Drive X3 Single or Double-Ended
- Buy 25 for $9.95 each and save 38%
- Buy 100 for $9.25 each and save 42%
- Premier# LT830K13WCOMBO-K
- Keystone KT-LED13T8-48G-830-X3 ComboDrive X3 - 4' 13W 1850 Lumens 3000K
Keystone KT-LED13T8-48G-830-X3 4' 13W 3000K Combo Drive X3 Single or Double-Ended
Keystone has a new X3 version of their Combo Drive LED T8 lamp. Their Combo Drive LED T8 lamps can bypass the ballast and wire direct, or utilize the existing instant start or program start ballast if the ballast is compatible. The X3 version can be wired via single-end wiring or double-end wiring when bypassing the ballast and wiring direct, adding to the versatility of this LED tube. Delivers 1850-1950 lumens on 13W for the ballast bypass version. Ballast compatible version light output will vary based on the ballast factor of your ballast. Available in 3500K, 4000K or 5000K color temps as well as low quantities of the 3000K version. 83+ CRI. Rated for 50,000 hours with a 5 year manufacturer warranty. Can be used with step down transformer for 480V to operate on 120-277V.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Watts | 13W |
| Fluorescent Equivalent | 32W |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | 1850 |
| Lumens Per Watt | 142 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 83 |
| Color Temperature | 3000K |
| Kelvin | 3000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | G13 |
| Bulb Shape | T8 |
| Wiring | Single/Double-Ended |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Glass |
| Nominal Size | 48" |
| Length (M.O.L.) Inches | 47.15 |
| Width (Inches) | 1.10 |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | 160° |
| Light Emitting Area | 160° |
| Driver | Internal/Uses Ballast |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | DLC |
| Wet/Damp Rated | Damp |
| Maximum Temp | 113° |
| Minimum Starting Temp | -4° |
| Certifications | UL |
| Case Quantity | 25 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | KT-LED13T8-48G-830-X3 |
| Manufacturer Order # | KT-LED13T8-48G-830-X3 |
| Premier Part # | LT830K13WCOMBO-K |