Keystone KT-LED12T8-U6P-8CSA-E External Drive LED T8 6" Ubend 12W CCT Select
- Buy 12 for $27.95 each and save 10%
- Buy 24 for $26.25 each and save 15%
- Buy 90 for $24.10 each and save 22%
- Premier# LT8UBCCT12W/C-K
- Keystone KT-LED12T8-U6P-8CSA-E
Keystone KT-LED12T8-U6P-8CSA-E Color-Selectable Type C 6" LED Ubend
Keystone is back at it with another rare lamp, a color-selectable LED Ubend! This is a Type C LED Ubend that operates off an external Keystone dimming driver. This allows for added energy savings and the option to run crisp 0-10V dimming to the fixtures (0-10V dimmer and Keystone drivers sold separately. Available in 6" leg spacing as well as the skinny 1-5/8" skinny ubends. Durable shatterproof plastic construction. CCT-selectable lamp that allows for switching between 3500K, 4000K and 5000K on the lamp itself. Keystone tube and driver pairing wires are exactly the same as an Instant Start T8 ballast, ensuring quick and easy installation. Low optical flicker.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Watts | 12W |
| Fluorescent Equivalent | 32W |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | 1700-1800 |
| Lumens Per Watt | 130-138 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | >80 |
| Color Temperature | 3500K/4000K/5000K |
| Kelvin | 3500K/4000K/5000K |
| Dimmable | 0-10V |
| Base Type | G13 |
| Bulb Shape | T8 |
| Wiring | N/A |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Plastic |
| Length (M.O.L.) Inches | 22.55 |
| Width (Inches) | 5.98 |
| Height (Inches) | 1.10 |
| Beam Angle | 220° |
| Light Emitting Area | 320° |
| Driver | External |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | 113°F |
| Minimum Starting Temp | -4°F |
| Certifications | DLC/UL |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | KT-LED12T8-U6P-8CSA-E |
| Manufacturer Order # | KT-LED12T8-U6P-8CSA-E |
| Premier Part # | LT8UBCCT12W/C-K |
Write your content here...