Keystone KT-LED12T8-48GC-830-S /U 12W 4' 3000K Made-In-USA Type A
- Buy 25 for $17.90 each and save 22%
- Premier# LT830K12WUSA/B-K
- Keystone KT-LED12T8-48GC-830-S /U - Made in USA Type A LED T8
Keystone KT-LED12T8-48GC-830-S /U 12W 4' 3000K Made-In-USA Type A
Keystone's USA LED T8 tubes are Made-in-the-USA with global materials. Keystone's USA LED Tubes now available in Type A ballast compatible in 3000K, 4000K or 5000K. Type A ballast compatible version is glass coated meaning it is NSF rated for food applications. Type B ballast bypass options include high output 18.5W in 4000K or 5000K and energy-saver 10.5W. 220° beam angle. Rated for 50,000 hours with a 5 year manufacturer warranty. Environmentally friendly - no mercury.
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Watts | 12W |
| Fluorescent Equivalent | 32W |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | 1800 |
| Lumens Per Watt | 150 |
| Volts | Ballast Dependent |
| CRI | >80 |
| Color Temperature | 3000K |
| Kelvin | 3000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | G13 |
| Bulb Shape | T8 |
| Wiring | Double-Ended (ballast) |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Glass Coated |
| Nominal Size | 48" |
| Length (M.O.L.) Inches | 47.15 |
| Width (Inches) | 1.10 |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | 220° |
| Light Emitting Area | N/A |
| Driver | Internal |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | N/A |
| Wet/Damp Rated | N/A |
| Maximum Temp | 113°F |
| Minimum Starting Temp | -4°F |
| Certifications | Made-in-USA |
| Case Quantity | 25 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | KT-LED12T8-48GC-830-S /U |
| Manufacturer Order # | KT-LED12T8-48GC-830-S /U |
| Premier Part # | LT830K12WUSA/B-K |
Write your content here...