Keystone KT-LED12T5HO-24G-840-E External Drive 2' 12W LED T5HO 4000K
- Buy 25 for $16.00 each and save 18%
- Premier# LT52FT40K12W/C-K
- Keystone KT-LED12T5HO-24G-840-E
Keystone KT-LED12T5HO-24G-840-E External Drive 2' 12W LED T5HO 4000K
Keystone External Drive LED T5 lamps now available in 2' and 3' sizes - in both T5HO and T5HE! The benefits from using Type C LED T5 lamps are that they are very efficient and can provide crisp 0-10V dimming when paired with a 0-10V dimmer (sold separately). Available in 3500K, 4000K and 5000K color temps. Glass construction with metal end caps. Low optical flicker. Keystone tube and driver pairing wires either single-ended or double-ended. See wiring diagram in cut sheet below for details and common ballast retrofit configurations.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Watts | 11.5W |
| Fluorescent Equivalent | 25W HO |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | 1600 |
| Lumens Per Watt | 139 |
| Volts | 36-45Vdc |
| CRI | >82 |
| Color Temperature | 4000K |
| Dimmable | 0-10V |
| Base Type | G5 |
| Wiring | Single/Double-ended |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Glass |
| Length (M.O.L.) Inches | 21.56 |
| Width (Inches) | 0.82 |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | 160° |
| Light Emitting Area | 325° |
| Driver | External Driver |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | 113°F |
| Minimum Starting Temp | -4°F |
| Certifications | UL |
| Case Quantity | 25 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | KT-LED12T5HO-24G-840-E |
| Premier Part # | LT52FT40K12W/C-K |
Write your content here...