Keystone KT-LED11T8-36G-850-X3 3' 11W 5000K ComboDrive X3 Single//Double-Ended
- Buy 25 for $9.95 each and save 33%
- Buy 50 for $9.50 each and save 36%
- Buy 100 for $8.95 each and save 40%
- Buy 400 for $7.95 each and save 47%
- Premier# LT83FT50K11WCOMBO-K
- Keystone KT-LED11T8-36G-850-X3 ComboDrive X3 - 3' 11W 1650 Lumens 5000K
Keystone KT-LED11T8-36G-850-X3 3' 11W 5000K ComboDrive X3 Single//Double-Ended
Keystone has a new X3 version of their Combo Drive LED T8 lamp. Their Combo Drive LED T8 lamps can bypass the ballast and wire direct, or utilize the existing instant start or program start ballast if the ballast is compatible. The X3 version can be wired via single-end wiring or double-end wiring when bypassing the ballast and wiring direct, adding to the versatility of this LED tube. Available in 2', 3' and 4' configurations. 83+ CRI. Rated for 50,000 hours with a 5 year manufacturer warranty. Can be used with step down transformer for 480V to operate on 120-277V.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Watts | 11W |
| Fluorescent Equivalent | 25W |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | 1650 |
| Lumens Per Watt | 150 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 83 |
| Color Temperature | 5000K |
| Kelvin | 5000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | G13 |
| Bulb Shape | T8 |
| Wiring | Single/Double-Ended |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Glass |
| Nominal Size | 36" |
| Length (M.O.L.) Inches | 35.78 |
| Width (Inches) | 1.14 |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | 220° |
| Light Emitting Area | 220° |
| Driver | Internal/Uses Ballast |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | DLC |
| Wet/Damp Rated | Damp |
| Maximum Temp | 113° |
| Minimum Starting Temp | -4° |
| Certifications | UL |
| Case Quantity | 25 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | KT-LED11T8-36G-850-X3 |
| Manufacturer Order # | KT-LED11T8-36G-850-X3 |
| Premier Part # | LT83FT50K11WCOMBO-K |
Write your content here...