Keystone KT-LED110PSHID-H-EX39-8CSB-D Horizontal 180° LED HID Lamp CCT/Power Selectable
- Buy 5 for $174.95 each and save 6%
- Premier# LOCCCT110WPSE39/H-K
- Keystone KT-LED110PSHID-H-EX39-8CSB-D Direct Drive Color/Power Select LED HID Replacement
Keystone KT-LED110PSHID-H-EX39-8CSB-D Horizontal 180° LED HID Lamp CCT/Power Selectable
Keystone's XPander LED HID replacement lamps have a horizontal orientation for directing the light 180°, making it a great option for wallpacks. Simply expand the "wings" of the lamp to open it up. This newest version is color selectable between 3000K, 4000K and 5000K for choosing the color temp on the lamp itself! These lamps also have a power-select feature that can act as step-dimming (lamp is not normally dimmable). The max light output is 110W 15,950 lumens for replacing 400W sources, but with the power-select switch you can go down to 95W 13,965 lumens or 75W 11,175 lumens, replacing 250W-320W sources too. EX39 mogul base is rotatable to ensure the lamp is directed in the exact position that is needed. Ballast is bypassed for additional energy and long-term maintenance savings. IP64-rated; Integrated heat sink quickly dissipates heat and guides water intrusion out of the lamp.
Brochures & Cut Sheets
Keystone 110W Selectable Horizontal LED HID Replacement Spec Sheet
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Watts | 110W/95W/75W |
| HID Equivalent | 400W/320W/250W |
| Lumens | 10,425-15,950 |
| Lumens Per Watt | 135-149 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | >80 |
| Color Temperature | 3000K/4000K/5000K |
| Kelvin | 3000K/4000K/5000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | EX39 |
| Bulb Shape | Corn Cob |
| Length (M.O.L.) Inches | 11.14 |
| Diameter (Inches) | 4.83 (8.98 with wings open) |
| Beam Angle | 180° Visible Light Area |
| Rated Hours | 50,000 |
| Energy Star Rated | No |
| DLC Listed | Yes |
| Wet/Damp Rated | IP64 |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 113°F |
| Minimum Starting Temp | -22°F |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | KT-LED110PSHID-H-EX39-8CSB-D |
| Manufacturer Order # | KT-LED110PSHID-H-EX39-8CSB-D |
| Premier Part # | LOCCCT110WPSE39/H-K |