Keystone KT-LED10T8-36GC-830-S /G3 3' Smart Drive 10W 3000K T8 LED
- Buy 25 for $8.10 each and save 26%
- Buy 100 for $7.50 each and save 32%
- Premier# LT830K10WGCIS/PS-K
- Keystone KT-LED10T8-36GC-830-S /G3 10W 3000K Type A LED Tube
Keystone KT-LED10T8-36GC-830-S /G3 3' Smart Drive 10W 3000K T8 LED
Keystone's Smart Drive LED tubes operate on existing instant and program start electronic T8 ballasts. Direct replacement for F25T8 fluorescent lamps. Compatible with most commercial grade ballasts - contact Keystone if interested in ballast compatibility info for 3' Smart Drive lamps. NSF listed for food production applications as these are glass coated. 3' Keystone Smart Drive LED T8 lamps are available in 3000K, 3500, 4000K, and 5000K.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Watts | 10W |
| Fluorescent Equivalent | 25W |
| Old LED Version | KT-LED11T8-36GC-830-S |
| Lumens | 1450 |
| Lumens Per Watt | 145 |
| Volts | Ballast Dependent |
| CRI | >80 |
| Color Temperature | 3000K |
| Kelvin | 3000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | G13 |
| Bulb Shape | T8 |
| Wiring | N/A |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Glass Coated |
| Nominal Size | 36" |
| Length (M.O.L.) Inches | 35.15 |
| Width (Inches) | 1.00 |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | 220° |
| Light Emitting Area | 325° |
| Driver | Uses Fluorescent Ballast |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | 113°F |
| Minimum Starting Temp | -4°F |
| Certifications | NSF/DLC |
| Case Quantity | 25 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | KT-LED10T8-36GC-830-S /G3 |
| Manufacturer Order # | KT-LED10T8-36GC-830-S /G3 |
| Premier Part # | LT830K10WGCIS/PS-K |
Write your content here...