Keystone KT-LED10.5T8-48G-827-DX2 /G2 4' 10.5W 2700K Single/Double Ended LED T8
- Buy 25 for $8.50 each and save 39%
- Buy 50 for $8.10 each and save 42%
- Buy 100 for $7.60 each and save 46%
- Buy 200 for $6.95 each and save 50%
- Buy 300 for $6.55 each and save 53%
- Buy 400 for $6.35 each and save 54%
- Premier# LT827K10.5W/DX2-K
- Keystone KT-LED10.5T8-48G-827-DX2 /G2
Keystone KT-LED10.5T8-48G-827-DX2 /G2 4' 10.5W 2700K Single-Double Ended
Keystone's new X2 LED T8 lamps allow for single-end and double-end wiring when bypassing the ballast. This means they will work in almost any Type B application and can be installed without changing the sockets if desired. Available in 2', 3' and 4' lengths and various wattages in 4'. Keystone X2 lamps are available in 3000K, 3500, 4000K, 5000K and 6500K and even in rare 2700K in 10.5W! Glass design for wide beam spread. Superior efficacy up to 136 lumens per watt. Non-dimmable. DLC rated with a 5 year manufacturer warranty and rated at 50,000 hours of life.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Watts | 10.5W |
| Fluorescent Equivalent | 32W |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | 1650 |
| Lumens Per Watt | 157 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | >83 |
| Color Temperature | 2700K |
| Kelvin | 2700K |
| Dimmable | No |
| Base Type | G13 |
| Bulb Shape | T8 |
| Wiring | Single/Double-Ended |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Glass |
| Nominal Size | 48" |
| Length (M.O.L.) Inches | 47.15 |
| Width (Inches) | 1.10 |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | 240° |
| Light Emitting Area | 325° |
| Driver | Internal Driver |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | 113°F |
| Minimum Starting Temp | -4°F |
| Certifications | NSF/DLC/UL |
| Case Quantity | 25 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | KT-LED10.5T8-48G-827-DX2 /G2 |
| Manufacturer Order # | KT-LED10.5T8-48G-827-DX2 /G2 |
| Premier Part # | LT827K10.5W/DX2-K |
Write your content here...