Keystone KT-HBLED215PS-2FB-8CSD-VDIM-P 2' LED Highbay 215W Color/Power Select
- Buy 4 for $189.95 each and save 5%
- Buy 10 for $178.95 each and save 10%
- Buy 20 for $169.95 each and save 15%
- Keystone KT-HBLED215PS-2FB-8CSD-VDIM-P
Keystone KT-HBLED215PS-2FB-8CSD-VDIM-P 2' LED Highbay 215W Color/Power Select
Keystone's new linear LED highbay fixtures are packed with features and deliver the efficacy needed to acquire DLC premium rebates. They have a color-select and power-select model that allows the user to change between 4000K or 5000K color temps on the fixture itself, as well as a switch on the fixture for selecting three different lumen levels. Dedicated color/power options available as well for users that know exactly what wattage/color they need. All are powered by Keystone 0-10V Dimming LED Drivers. V-hook & Chain Mounting Accessories included; other mounting options available including surface mount, pendant mount and aircraft hangers. Smooth diffused lens for an even spread of light. Compatible with Keystone SmartSafe emergency LED backup drivers. Also compatible with Keystone's 480V - 277V step down transformer. Built-in port to accept quick install of Keystone sensor - either KTS-MW3-12V-PKO or a SmartLoop Sensor like KTSL-FC3-12V-PKO-PIR (no rewiring needed). Architectural grade compact design. Suitable for dry and damp locations. Power factor > 0.95. SmartLoop compatible and available with various cord sets and other options. If interested check out the cut sheet below and request a quote with the options you need.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Volts | 120-277V |
| HID Equivalent | 250W-400W |
| Fluorescent Equivalent | N/A |
| Watts | 135W/175W/215W |
| Lumens | 20,800-30,600 |
| Lumens Per Watt | 142-155 |
| CRI | >80 |
| Color Temperature | 4000K/5000K |
| Kelvin | 4000K/5000K |
| Dimmable | 0-10V |
| Distribution | N/A |
| Finish | White |
| Nominal Size | 24" |
| Length (M.O.L.) Inches | 24.80 |
| Height (Inches) | N/A |
| Width (Inches) | 11.81 |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | 122ºF |
| DLC Version | DLC Premium |
| Rated Hours | 50,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | N/A |
| Manufacturer Order # | KT-HBLED215PS-2FB-8CSD-VDIM-P |
| Premier Part # | LLHB2FTCCTPS215W-K |