Keystone KT-HBLED115-1.5F-850-VDIM-P 1.5' LED Highbay Fixture 115W 5000K
- Buy 3 for $124.95 each and save 4%
- Buy 10 for $114.95 each and save 12%
- Premier# LLHB1.5FT50K115W-K
- Keystone KT-HBLED115-1.5F-850-VDIM-P 1.5' LED Highbay Fixture 115W 5000K
Keystone KT-HBLED115-1.5F-850-VDIM-P 1.5' LED Highbay Fixture 115W 5000K
Keystone's Compact LED Highbay Fixtures are designed for use in commercial and industrial high bay applications, from warehouses to garages. Frosted lens to eliminate glare. Architectural-grade compact design. Available in various lumen packages, from 60W 8300 lumens all the way up to 420W 63,420 lumens. This allows you to replace anywhere from a 4-lamp F32T8 fixture to 12 T5HO lamps. Powered by Keystone 0-10V Dimming LED Drivers. V-hook & Chain Mounting Accessories included. Various mounting options available as well as a wire guard and step down transformer if you have 480V in the area. Compatible with Keystone SmartSafe Emergency LED drivers. Designed to accept easy screw-in installation of optional sensors via 1/2" threaded receptacle in driver cover. Suitable for dry and damp locations. Power factor > 0.90. Rated for 100,000 hours with a 5-year manufacturer warranty. Accessories listed are not factory installed - if interested in factory-install, please choose "Add to Quote" with the listed requests and submit for a quote.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Volts | 120-277V |
| HID Equivalent | 320W |
| Fluorescent Equivalent | 4xT5HO |
| Watts | 115W |
| Lumens | 17,365 |
| Lumens Per Watt | 150 |
| CRI | >80 |
| Color Temperature | 5000K |
| Kelvin | 5000K |
| Dimmable | 0-10V |
| Distribution | N/A |
| Finish | N/A |
| Nominal Size | 18" |
| Length (M.O.L.) Inches | 17.30 |
| Height (Inches) | 2.4 |
| Width (Inches) | 15 |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | 122ºF |
| DLC Version | DLC Premium |
| Rated Hours | 100,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | N/A |
| Manufacturer Order # | KT-HBLED115-1.5F-850-VDIM-P |
| Premier Part # | LLHB1.5FT50K115W-K |