Keystone KT-EMRG-LED-12-1200-AC LED Emergency Drive User with DirectDrive LED Tubes
- Buy 10 for $163.50 each and save 7%
- Premier# NPART1111
- Keystone KT-EMRG-LED-12-1200-AC
- 12W Constant Wattage LED Emergency Back-up - 1/Ea
Keystone KT-EMRG-LED-12-1200-AC LED Emergency Drive User with DirectDrive LED Tubes
Constant Wattage LED Emergency Back-Up Driver with 12W 1200 lumen Output. Optimized for use with Keystone single-ended DirectDrive LED tubes. Illuminates entire LED load at reduced output under emergency mode for 90 minutes. 120-277V Input, 40-300dc output. One-piece design with metal housing. 2-in-1 LED test switch and indicator light included. Not for use with dimmers.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Volts | 120-277V |
| Input Current Max | 100mA @ 120V |
| Input Power Max | N/A |
| Input Frequency | N/A |
| Max. Current | 100mA @ 120V |
| Power Factor | >0.35 |
| THD Max | N/A |
| Output Current | 200-750mA |
| Output Voltage | 40-100Vdc |
| Output Power | 10-12W |
| Efficiency | N/A |
| Case Style | N/A |
| Dimmable | N/A |
| Length (M.O.L.) Inches | 12.68 |
| Width (Inches) | 1.7 |
| Height (Inches) | 1.7 |
| Maximum Temp | 122°F |
| Minimum Starting Temp | 32°F |
| Wet/Damp Rated | N/A |
| Certifications | UL 924 - FCC Part 15 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | KT-EMRG-LED-12-1200-AC |
| Manufacturer Order # | KT-EMRG-LED-12-1200-AC |
| Premier Part # | NPART1111 |
Write your content here...