Keystone KT-CWLED44PS-4-8CSA-VDIM 4FT Curved LED Wrap Fixture CCT/Power Select
- Buy 6 for $109.50 each and save 11%
- Buy 24 for $96.55 each and save 21%
- Premier# LCWRAP4FTCCTPS44W-K
- Keystone KT-CWLED44PS-4-8CSA-VDIM 4' Curved LED Wrap CCT/Power Select
Keystone KT-CWLED44PS-4-8CSA-VDIM 4FT Curved LED Wrap Fixture CCT/Power Select
Keystone upgraded their curved LED wrap fixture to be even more versatile than before! Same beautiful look but the new KT-CWLED44PS is a color/power select fixture, allowing you to choose between 3500K, 4000K and 5000K color temps on the fixture itself as well as wattage options of 44W, 28W and 18W. No more stocking several SKU's, this one SKU does it all! Powered by a Keystone 0-10V dimming driver (0-10V dimmer not included). Need extra controls? Emergency battery backup available and this fixture can also be controlled by Keystone's Smart Loop Bluetooth mesh wireless system, allowing you to group fixtures, set fixture schedules, occupancy/vacancy, etc. Rated for 100,000 hours with a 5 year manufacturer warranty. For end-to-end lighting solutions, this fixture has a 1/2" NPS knockout on both ends of the fixture, with internal wire way to connect fixtures together.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Volts | 120-277V |
| Fluorescent Equivalent | N/A |
| Watts | 18W/28W/44W |
| Lumens | 2628-6116 |
| Lumens Per Watt | 136-148 |
| Dimmable | 0-10V |
| Color Temperature | 3500K/4000K/5000K |
| Kelvin | 3500K/4000K/5000K |
| CRI | >80 |
| R9 | N/A |
| Beam Angle | 220° |
| Wet/Damp Rated | N/A |
| DLC Version | DLC Standard |
| Finish | White |
| Nominal Size | 48" |
| Length (M.O.L.) Inches | 46 |
| Height (Inches) | 3.4 |
| Width (Inches) | 9.7 |
| Minimum Temperature | -4°F |
| Maximum Temp | 113°F |
| Rated Hours | 100,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | KT-CWLED44PS-4-8CSA-VDIM |
| Manufacturer Order # | KT-CWLED44PS-4-8CSA-VDIM |
| Premier Part # | LCWRAP4FTCCTPS44W-K |