Keystone KT-CBLED35PS-22C-8CSA-VDIM 2x2 LED Center Basket Troffer 35W/30W/24W 3500K/4000K/5000K
- Buy 4 for $75.00 each and save 25%
- Premier# LCBT2X2CCTPS35WC-K
- Keystone KT-CBLED35PS-22C-8CSA-VDIM
Keystone KT-CBLED35PS-22C-8CSA-VDIM 2x2 LED Center Basket Troffer Fixture 35W/30W/24W Power + Color Selectable
Keystone keeps it easy with their center basket fixtures! Only a few different SKU's needed because their new versions boast color and power selectability. Each fixture has a switch for choosing between 3500K, 4000K, and 5000K along with another switch for changing between three different wattage/lumen levels. The CBLED35PS goes between 24W 3120 lumens to 30W 3900 lumens or 35W 4550 lumens. This is the highest output version, they also have a CBLED24PS that has lower wattages. All are powered by Keystone's 0-10V dimming drivers with 12V aux. Architectural grade center-basket volumetric design that is more sleek than ever with a 1.97" width. Compatible with Keystone SmartSafe Emergency backup drivers as well as Keystone occupancy sensors. Low optical flicker.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Volts | 120-277V |
| HID Equivalent | N/A |
| Fluorescent Equivalent | 64W |
| Watts | 24W/30W/35W |
| Lumens | 3120/3900/4550 |
| Lumens Per Watt | 130 |
| CRI | >80 |
| Color Temperature | 3500K/4000K/5000K |
| Kelvin | 3500K/4000K/5000K |
| Dimmable | 0-10V |
| Distribution | Even |
| Finish | N/A |
| Nominal Size | 2x2 |
| Length (M.O.L.) Inches | 23.74 |
| Height (Inches) | 23.74 |
| Width (Inches) | 1.97 |
| Wet/Damp Rated | Damp |
| Maximum Temp | 50ºC |
| DLC Version | DLC Standard |
| Rated Hours | 100,000 |
| Warranty | 10 Year |
| Manufacturer Part # | N/A |
| Manufacturer Order # | KT-CBLED35PS-22C-8CSA-VDIM |
| Premier Part # | LCBT2X2CCTPS35WC-K |