Keystone KT-FLED60-R1A-UNV-8CSB-VDIM /TAA 60W CCT LED Flood Light Made in Mexico
- Buy 6 for $163.55 each and save 10%
- Premier# LFLCCT60WTAA/BRZ-K - Keystone KT-FLED60-R1A-UNV-8CSB-VDIM /TAA
Keystone KT-FLED60-R1A-UNV-8CSB-VDIM /TAA 60W Color Select LED Flood Light Made in Mexico
Keystone's XFIT LED Floodlights are designed with versatility in mind. Some select Keystone fixtures including this one are TAA compliant as they are Made in Mexico. Substantial SKU reduction as they all come with color selectability, allowing the user to change from 3000K to 4000K or 5000K on the fixture itself. Universal mounting solutions included with either yoke and 1/2" knuckle mounts on the 15W, 35W and 60W models, or slipfitter and trunnion mounts for the bigger 75W and 100W floodlights. Maximum efficiency with a built-in dusk-to-dawn photocell. Additional energy savings can be reaped with 0-10V dimming coming standard with a Keystone dimmable driver powering the fixture. Protected from the elements and sprinkler systems thanks to it's IP65 wet rating. Bronze housing color is standard, white housing is an option also. Heavy-duty die cast aluminum housing. Can be used either building-mounted or ground-mounted for outdoor illumination at parking areas, pathways, loading docks, display signage or any other general site lighting application.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Volts | 120-277V |
| HID Equivalent | 250W |
| Fluorescent Equivalent | N/A |
| Watts | 60W |
| Lumens | 7320-8580 |
| Lumens Per Watt | 122-143 |
| CRI | 80+ |
| Color Temperature | 3000K/4000K/5000K |
| Kelvin | 3000K/4000K/5000K |
| Dimmable | 0-10V |
| Distribution | Uniform |
| Finish | Bronze |
| Length (M.O.L.) Inches | 8.58 |
| Height (Inches) | 9.49 |
| Width (Inches) | 2.75 |
| Wet/Damp Rated | IP65 |
| Maximum Temp | 113ºF |
| DLC Version | DLC Premium |
| Rated Hours | 100,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | N/A |
| Manufacturer Order # | KT-FLED60-R1A-UNV-8CSB-VDIM /TAA |
| Premier Part # | LFLCCT60WTAA/BRZ-K |