Keystone KT-FLED290PS-R2B-UNV-8CSB-VDIM /TAA 290W Color/Power Select LED Flood Light Made in Mexico
- Buy 6 for $655.55 each and save 4%
- Premier# LFLCCTPS290WTAA/BRZ-K - Keystone KT-FLED290PS-R2B-UNV-8CSB-VDIM /TAA
Keystone KT-FLED290PS-R2B-UNV-8CSB-VDIM /TAA 290W Color/Power Select LED Flood Light Made in Mexico
Keystone has a new high output LED Floodlight series of lights that can reach up to 290W 40,000+ lumens! This allows for replacing high watt HID sources like 1000W metal halides. This particular version with TAA at the end of the part number is TAA compliant as it is made in Mexico. Substantial SKU reduction as they all come with color selectability, allowing the user to change from 3000K to 4000K or 5000K on the fixture itself. These fixtures are power selectable as well, so you can choose between 210W or 290W. Maximum efficiency with a built-in dusk-to-dawn photocell. Additional energy savings can be reaped with 0-10V dimming coming standard with a Keystone dimmable driver powering the fixture. Protected from the elements and sprinkler systems thanks to it's IP65 wet rating. Bronze housing color is standard, white housing is an option also. Heavy-duty die cast aluminum housing. Can be used either building-mounted or ground-mounted for outdoor illumination at parking areas, pathways, loading docks, display signage or any other general site lighting application.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Volts | 120-277V |
| HID Equivalent | 1000W |
| Fluorescent Equivalent | N/A |
| Watts | 210W/290W |
| Lumens | 27,720-40,600 |
| Lumens Per Watt | 125-145 |
| CRI | 80+ |
| Color Temperature | 3000K/4000K/5000K |
| Kelvin | 3000K/4000K/5000K |
| Dimmable | 0-10V |
| Distribution | Uniform |
| Finish | Bronze |
| Length (M.O.L.) Inches | 13.86 |
| Height (Inches) | 19.88 |
| Width (Inches) | 7.7 |
| Wet/Damp Rated | IP65 |
| Maximum Temp | 122ºF |
| DLC Version | DLC Standard |
| Rated Hours | 100,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | N/A |
| Manufacturer Order # | KT-FLED290PS-R2B-UNV-8CSB-VDIM /TAA |
| Premier Part # | LFLCCTPS290WTAA/BRZ-K |