Keystone 6W Horizontal LED PL KT-LED62P-H-8xx-D - 2 Pin CFL Replacement - 1/Ea
- Buy 20 for $9.95 each and save 17%
- Keystone KT-LED62P-H-8xx-D - 1/Ea
- 6W - 500-550 Lumens - 3000K-4000K - 50,000 Hours - Price per lamp
Keystone Ballast Bypass Horizontal LED PL to replace CFL Lamps
Replace your 2-pin CFL lamps with 6W LED PL lamps from Keystone. Bypass ballast and wire direct to line voltage to save even more on energy and long-term maintenance costs. Horizontal-facing lamp. Designed to replace 13W Gx23 CFL lamps.
- Watts: 6
- CFL Equivalent: 13W
- Rated Hours: 50,000
- Base Type: Gx23
- Lumens Avg: 500-550 lumens
- Kelvin: 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K
- CRI: 83
- Beam Angle: 120°
- Non-dimmable
- UL Classified
- Warranty: 5 Years
- Manufacturer #: Keystone KT-LED62P-H-8xx-D
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Watts | 6W |
| CFL Equivalent | 13W |
| Old LED Version | N/A |
| Lamp Type | LED PL |
| Lumens | 500-550 |
| Lumens Per Watt | 83-92 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | >83 |
| Color Temperature | 2700K-5000K |
| Kelvin | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | GX23 |
| Bulb Shape | PL |
| Beam Angle | 120° |
| Orientation | Horizontal |
| Lens Type | N/A |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.80 |
| Width (Inches) | 1.38 |
| Height (Inches) | N/A |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | N/A |
| Wet/Damp Rated | N/A |
| Maximum Temp | 113°F |
| Minimum Starting Temp | -4°F |
| Certifications | UL |
| Case Quantity | 10 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | KT-LED62P-H-8xx-D |
| Manufacturer Order # | N/A |
| Premier Part # | KT-LED62P-H-8xx-D |
Write your content here...