HyLite NexGen LED Lotus HL-LS-4060WD-GX-120-3050K Selectable LED PAR56 Replacement 3000K-5000K 40W 60W
- Buy 10 for $153.95 each and save 12%
- Premier# LP56VWFLCCTPS60W-H
- HyLite HL-LS-4060WD-GX-120-3050K
HyLite NexGen LED Lotus HL-LS-4060WD-GX-120-3050K Selectable LED PAR56 Replacement 3000K-5000K 40W/60W
The HyLite NexGen LED Lotus lamp is packed with features that make replacing high watt PAR's or HID's a cinch! The new LED Lotus is selectable, meaning you can choose between a 100W/150W unit or a 40W/60W LED Lotus. This version delivers 7213 lumens on 40W or 10,195 lumens on 60W. The new models are also color selectable, so you can choose between 3000K/4000K/5000K on the light itself. The CRI got a big boost as well, as these went from standard 80+ CRI to high 90+ CRI which really makes the colors pop! Amazing efficacy of 170-180 lumens per watt! Comes with a 5 Year Warranty and rated at 60,000 hours. IP65 rated for exterior, wet-location use. 0-100% dimmable on TRIAC dimming. Standard beam angle of 120° wide spread but also comes in 15°, 25° or 40°. This 40W/60W unit can easily replace 300W-500W PAR56/64 lamps. Available in an EX39 mogul base as well as the popular GX16d two-prong base or a direct whip connection.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | HyLite |
|---|---|
| Watts | 40W/60W |
| HID Equivalent | 150W-500W |
| Lumens | 7213/10,195 |
| Lumens Per Watt | 170-180 |
| Volts | 100-277V |
| CRI | >90 |
| Color Temperature | 3000K/4000K/5000K |
| Kelvin | 3000K/4000K/5000K |
| Dimmable | 0-100% |
| Base Type | EX39/GX16d |
| Bulb Shape | PAR56 |
| Length (M.O.L.) Inches | 7.8 |
| Diameter (Inches) | 7 |
| Beam Angle | 120°/40°/25°/15° |
| Rated Hours | 60,000 |
| Energy Star Rated | No |
| DLC Listed | No |
| Wet/Damp Rated | IP65 |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 131°F |
| Minimum Starting Temp | -40°F |
| Case Quantity | 1 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | HL-LS-4060WD-GX-120-3050K |
| Manufacturer Order # | HL-LS-4060WD-GX-120-3050K |
| Premier Part # | LP56VWFLCCTPS60W-H |