Hubbell SCVW SpectraClean LED Vaportite Antimicrobial Lighting
- Hubbell SCVW SpectraClean LED Vaportite Antimicrobial Lighting
Hubbell SCVW SpectraClean LED Vaportite Antimicrobial Lighting
Hubbell Lighting has developed SpectraClean, an Antimicrobial lighting solution that comes in various LED fixture types. This includes the SCVW LED Vaportite. The SCVW comes with two modes of operation; Independent, which alternates between white light and Dedicated SpectraClean mode for scheduled maximum disinfection, or Dedicated which is concentrated SpectraClean 405nm only output for max disinfection. Impact-resistant frosted acrylic lens or optional frosted polycarbonate lens. Removable gear tray electrical access. Color temps of 3000K, 3500K, 4000K and 5000K. Use flexible conduit only. Captive polyacetal latches and four fixed installation points secures the fixture during transit and allows for quick install. 120-277V universal voltage. Several options and accessories available. Request a quote for pricing!
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Hubbell Lighting |
|---|---|
| Volts | 120-277V |
| HID Equivalent | N/A |
| Fluorescent Equivalent | N/A |
| Watts | Varies |
| Lumens | Varies |
| Lumens Per Watt | Varies |
| CRI | >80 |
| Color Temperature | 3000K/3500K/4000K/5000K |
| Dimmable | Fixed or 0-10V |
| Distribution | N/A |
| Finish | N/A |
| Length (M.O.L.) Inches | Varies |
| Height (Inches) | Varies |
| Width (Inches) | Varies |
| Wet/Damp Rated | IP66 |
| Maximum Temp | 30°C |
| Rated Hours | N/A |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | N/A |
| Manufacturer Order # | SCVW |
| Premier Part # | SCVW |