Hubbell SCLT SpectraClean Lensed Troffer Antimicrobial Lighting
- Hubbell SCLT SpectraClean Lensed Troffer
Hubbell SCLT SpectraClean Lensed Troffer Antimicrobial Lighting
Hubbell Lighting has developed SpectraClean, an Antimicrobial lighting solution that comes in various LED fixture types. This includes the SCLT, a lensed troffer. Available in blended, blended plus or independent. Blended uses SpectraClean enhanced white light for ambient lighting with continuous disinfection (1 mode of operation). Blended plus has two modes of operation; white enhanced light and a high dosage SpectraClean mode for accelerated disinfection. Independent means the fixture alternates between pure white light and dedicated SpectraClean mode for scheduled maximum disinfection. All are available in 1x4, 2x2 and 2x4 sizes as well as numerous lumen/wattage packages. Color temps of 3000K, 3500K, 4000K and 5000K. Install methods include surface mount, cable suspended mount or grid lay-in. 120-277V universal voltage. Frosted acrylic lens. Several options and accessories available. Request a quote for pricing!
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Hubbell Lighting |
|---|---|
| Volts | 120-277V |
| HID Equivalent | N/A |
| Fluorescent Equivalent | N/A |
| Watts | Varies |
| Lumens | Varies |
| Lumens Per Watt | Varies |
| CRI | >80 |
| Color Temperature | 3000K/3500K/4000K/5000K |
| Dimmable | Fixed or 0-10V |
| Distribution | N/A |
| Finish | N/A |
| Length (M.O.L.) Inches | Varies |
| Height (Inches) | Varies |
| Width (Inches) | Varies |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | 25°C |
| Rated Hours | 60,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | N/A |
| Manufacturer Order # | SCLT |
| Premier Part # | SCLT |