Halco 88064 A19FR15-850-DIM-LED 15W LED A19 5000K 120V 100W Equiv
- Premier# LA1950K15W-H - 100W Equivalent LED
- Halco 88064 A19FR15-850-DIM-LED
Halco 88064 A19FR15-850-DIM-LED 15W LED A19 5000K 120V 100W Equivalent
Halco provides unmatched value with their LED A-lamps. All the incandescent wattage equivalents and color temps you would need at a great cost. This is a 15W 1600 lumen LED A19 in 5000K daylight. Dimmable and operates on 120V only as a 100W incandescent equivalent. 220 degree omni-directional light output. Rated for 25,000 hours with a 3 year manufacturer warranty.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Halco |
|---|---|
| Watts | 15W |
| Incandescent Equivalent | 100W |
| Lumens | 1600 |
| Lumens Per Watt | 107 |
| Volts | 120V |
| CRI | 80+ |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 5000K |
| Kelvin | 5000K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | A19 |
| Lamp Type | A-Lamp |
| Length (M.O.L.) Inches | N/A |
| Diameter (Inches) | N/A |
| Beam Angle | 220° |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | N/A |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 40°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Case Quantity | 48 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | A19FR15-850-DIM-LED |
| Manufacturer Order # | 88064 |
| Premier Part # | LA1950K15W-H |
Write your content here...