Halco 81145 PL10H/841/BYP/LED Horizontal 10W LED PL Type B 4100K G24q/G24d Case/10
- Buy 5 for $149.50 each and save 16%
- Buy 10 for $140.95 each and save 20%
- Premier# LPL41K10WG24HOR-HA
- Halco 81145 PL10H/841/BYP/LED
Halco 81145 PL10H/841/BYP/LED Type B Horizontal LED PL 10W 4100K G24q/G24d Case/10
This Halco LED PL bypasses the ballast and wires direct for added energy savings! Delivers 1000 lumens on 10W. Suitable for replacing pin-based CFL lamps with G24d, G24q, GX24d and GX24q bases. 4100K color temp and operates on 120-277V line voltage. 82 CRI. Non-dim. Sold by the case of 10.
| Manufacturer | Halco |
|---|---|
| Watts | 10W |
| CFL Equivalent | N/A |
| Old LED Version | N/A |
| Lamp Type | N/A |
| Lumens | 1000 |
| Lumens Per Watt | 100 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 82 |
| Color Temperature | 4100K |
| Kelvin | 4100K |
| Dimmable | N/A |
| Base Type | G24q/G24d |
| Bulb Shape | PL |
| Beam Angle | N/A |
| Orientation | Horizontal |
| Lens Type | Frosted |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.20 |
| Width (Inches) | 1.63 |
| Height (Inches) | N/A |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | 45°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Certifications | UL |
| Case Quantity | 10 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | PL10H/841/BYP/LED |
| Manufacturer Order # | 81145 |
| Premier Part # | LPL41K10WG24HOR-HA |
Write your content here...