Halco 81074 PAR36WFL4/827/IP67/LED 4.5W LED PAR36 IP67 Flood 12V 2700K Screw/Terminal Base
- Buy 6 for $49.95 each and save 11%
- Premier# LP3627KFL4.5W12V-HA
- Halco 81074 PAR36WFL4/827/IP67/LED
Halco 81074 PAR36WFL4/827/IP67/LED Terminal Base LED PAR36 4.5W 2700K 32 Degree
Halco has brought something unique to the market - an LED PAR36 with a screw/terminal base. The multi-purpose terminal base allows it to replace either a PAR36 or AR111 halogen lamp. Ideal for retail, museums and other commercial applications that have utilized PAR36/AR111 halogens. This 4.5W 300 lumen LED PAR36 replaces 20W halogen sources. 32 Degree Flood beam spread. 2700K color temp and dimmable. IP67 rated for outdoor/wet applications. Rated for 40,000 hours.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Halco |
|---|---|
| Watts | 4.5W |
| Incandescent Equivalent | N/A |
| Halogen Equivalent | 20W |
| Lumens | 300 |
| Lumens Per Watt | 67 |
| Volts | 10-15V |
| CRI | 82 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 2700K |
| Kelvin | 2700K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | Screw Terminal |
| Bulb Shape | PAR36 |
| Length (M.O.L.) Inches | 2.40 |
| Diameter (Inches) | N/A |
| Beam Angle | 32° |
| CBCP | 700 |
| Power Factor | N/A |
| Rated Hours | 40,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| Wet/Damp Rated | IP67 |
| Rated for Enclosed Fixtures | N/A |
| Maximum Temp | N/A |
| Minimum Starting Temp | N/A |
| Case Quantity | 6 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | PAR36WFL4/827/IP67/LED |
| Manufacturer Order # | 81074 |
| Premier Part # | LP3627KFL4.5W12V-HA |
Write your content here...