Halco 80863 PAR36FL17/827/LED 17W LED PAR36 12V 2700K Screw/Terminal Base
- Buy 12 for $40.95 each and save 9%
- Premier# LP3627KFL17W12V-HA
- Halco 80863 PAR36FL17/827/LED
Halco 80863 PAR36FL17/827/LED Terminal Base LED PAR36 17W 2700K 32 Degree
Halco has brought something unique to the market - an LED PAR36 with a screw/terminal base. The multi-purpose base allows it to replace either a PAR36 or AR111 halogen lamp. Ideal for retail, museums and other commercial applications that have utilized PAR36/AR111 halogens. This 17W 1000 lumen LED PAR36 replaces 75W halogen sources. 32 Degree Flood beam spread. 2700K color temp and dimmable. Rated for 40,000 hours.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Halco |
|---|---|
| Watts | 17W |
| Incandescent Equivalent | N/A |
| Halogen Equivalent | 75W |
| Lumens | 1000 |
| Lumens Per Watt | 59 |
| Volts | 12V |
| CRI | 82 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 2700K |
| Kelvin | 2700K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | Screw Terminal |
| Bulb Shape | PAR36 |
| Length (M.O.L.) Inches | 1.97 |
| Diameter (Inches) | 4.37 |
| Beam Angle | 32° |
| CBCP | N/A |
| Power Factor | N/A |
| Rated Hours | 40,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| Wet/Damp Rated | N/A |
| Rated for Enclosed Fixtures | N/A |
| Maximum Temp | N/A |
| Minimum Starting Temp | N/A |
| Case Quantity | 6 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | PAR36FL17/827/LED |
| Manufacturer Order # | 80863 |
| Premier Part # | LP3627KFL17W12V-HA |
Write your content here...