Green Creative 98477 13PLL/830/GL/DIR 13W LED PLL 30K Replaces 40W CFL Case/6
- Premier# LPLL30K13W2G11/B-GC
- Green Creative 98477 13PLL/830/GL/DIR - Case/6
Green Creative 98477 13PLL/830/GL/DIR 13W LED PLL 30K Replaces 40W CFL Case/6
Green Creative's DIR line of LED PLL lamps are simple plug & play. Operates off existing instant start or rapid start ballast with no re-wiring needed. This LED PLL is suitable for use in enclosed fixtures and delivers a wide 280° light emitting area. Available in 3000K, 3500K and 4000K color temps. Rated for 50,000 hours with a 5-year manufacturer warranty. Dimmable with a 0-10V dimming ballast.
Brochures & Cut Sheets
| Watts | 13W |
|---|---|
| Fluorescent Equivalent | 40W |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | 2050 |
| Lumens Per Watt | 158 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 82 |
| Color Temperature | 3000K |
| Dimmable | 0-10V (Ballast Dependent) |
| Base Type | 2G11 |
| Wiring | N/A |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Opaque Glass |
| Length (M.O.L.) Inches | 22.5 |
| Width (Inches) | 1.69 |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | 160° |
| Light Emitting Area | 310° |
| Driver | Internal Driver |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | 113°F |
| Minimum Starting Temp | -4°F |
| Certifications | UL Listed |
| Case Quantity | 6 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | 13PLL/830/GL/DIR |
| Manufacturer Order # | 98477 |
| Premier Part # | LPLL30K13W2G11/B-GC |
Write your content here...