Green Creative 97843 8T8/2F/840/DIR Type A 2' 8W DIRect LED T8 Case/10
- Premier# LT82FT40K8W-GC
- Green Creative 97843 8T8/2F/840/DIR Type A 2' 8W DIRect LED T8 Case/10
Green Creative 97843 8T8/2F/840/DIR Type A 2' 8W DIRect LED T8 Case/10
Case of 10 of the Green Creative 97843 - 8T8/2F/840/DIR. This lamp is a 2' Type A/direct LED T8 that utilizes the existing ballast. Sold by the case of 10.
| Watts | 8W |
|---|---|
| Fluorescent Equivalent | 17W |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | N/A |
| Lumens Per Watt | N/A |
| Volts | 120-277V |
| CRI | >80 |
| Color Temperature | 4000K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | G13 |
| Wiring | Single/Double-Ended |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | N/A |
| Length (M.O.L.) Inches | N/A |
| Width (Inches) | N/A |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | N/A |
| Light Emitting Area | N/A |
| Driver | Internal |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | No |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | N/A |
| Minimum Starting Temp | N/A |
| Certifications | UL |
| Case Quantity | 10 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | 8T8/2F/840/DIR |
| Manufacturer Order # | 97843 |
| Premier Part # | LT82FT40K8W-GC |
Write your content here...