Green Creative 57956 12T5HE/3F/840/DIR Type A 3' LED T5HE 4000K Case/24
- Premier# LT53FT40K12W-GC
- Green Creative 57956 12T5HE/3F/840/DIR Type A 3' LED T5HE 4000K Case/24
Green Creative 57956 12T5HE/3F/840/DIR Type A 3' LED T5HE 4000K Case/24
Green Creative's 3' Type A LED T5HE is a direct replacement for 3' T5HE fluorescent lamps as it works off the existing ballast. Sold by the case of 24.
| Manufacturer | Green Creative |
|---|---|
| Watts | 12W |
| Fluorescent Equivalent | 21W |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | N/A |
| Lumens Per Watt | N/A |
| Volts | 120-277V |
| CRI | >80 |
| Color Temperature | 4000K |
| Kelvin | 4000K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | G5 |
| Bulb Shape | T5 |
| Wiring | Single-End |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | N/A |
| Nominal Size | 36" |
| Length (M.O.L.) Inches | N/A |
| Width (Inches) | N/A |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | N/A |
| Light Emitting Area | N/A |
| Driver | Internal |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | No |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | N/A |
| Minimum Starting Temp | N/A |
| Certifications | UL |
| Case Quantity | 24 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | 12T5HE/3F/840/DIR |
| Manufacturer Order # | 57956 |
| Premier Part # | LT53FT40K12W-GC |
Write your content here...