Green Creative 57874 8" LED Commercial Downlight 3000K 3-Light Levels - 1/Ea
- Premier# NLED0554 - Green Creative 57874
- 27CDLA8/830/277V 8" 120-277V Non-Dimmable 3000K LED Recessed Can
Green Creative 27CDLA8/830/277V 57874 - 120-277V LED Recessed Downlight
Designed for retrofit or new construction. Universal housing compatibility with spring-action housing clips for easy-fit installation. Adjustable lumen output - three different light levels. Universal voltage 120-277V. Available in 2700K, 3000K, 3500K, and 4000K.
Brochures & Cut Sheets
Green Creative 8" Adjustable Lumens LED Downlight Spec Sheet
| Watts | 12W/19W/27W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent | N/A |
| Lumens | 1000/1500/2000 |
| Lumens Per Watt | 83/79/74 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 80 |
| Color Temperature | 3000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | Direct-Wire |
| Length (M.O.L.) Inches | 3.33 |
| Diameter (Inches) | 10.24 |
| Beam Angle | 110° |
| Rated Hours | 40,000 |
| Energy Star Rated | No |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | N/A |
| Maximum Temp | N/A |
| Minimum Starting Temp | N/A |
| Case Quantity | 4 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | 27CDLA8/830/277V |
| Manufacturer Order # | 57874 |
| Premier Part # | NLED0554 |
Write your content here...