Green Creative 45FHIDDIM/ED28/840/277V/EX39 38101 45W 4000K ED28 Filament LED HID Replacement Lamp 250W Equiv
- Buy 10 for $78.95 each and save 9%
- Premier# LOC40K45WE39FIL-GC
- Green Creative 45FHIDDIM/ED28/840/277V/EX39 38101
Green Creative 45FHIDDIM/ED28/840/277V/EX39 38101 45W 4000K ED28 Filament LED HID Replacement Lamp
Green Creative's LED HID replacement series has got an upgrade and these lamps are back with more power and features! This version is the 45W 7500 lumen lamp that replaces up to 250W HID sources. 120-277V universal voltage. 4000K or 5000K color temp. TRIAC and ELV dimmable. Wet rated and rated for use in enclosed fixtures. ED28 ANSI size to ensure it fits in the existing HID fixture. Also available in ED37, ED32 and ED23 shapes. Fully omni-directional 360 degree light output. Clear lens gives it a nice look when being used to replace HID in a post top or area light.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Green Creative |
|---|---|
| Watts | 45W |
| HID Equivalent | 250W |
| Lumens | 7500 |
| Lumens Per Watt | 167 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 82 |
| Color Temperature | 4000K |
| Kelvin | 4000K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | EX39 |
| Bulb Shape | ED28 |
| Length (M.O.L.) Inches | 9.4375 |
| Diameter (Inches) | 3.5625 |
| Beam Angle | Omni-Directional |
| Rated Hours | 50,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| DLC Listed | Yes |
| Wet/Damp Rated | Wet Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 140°F |
| Minimum Starting Temp | -4°F |
| Case Quantity | 6 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | 45FHIDDIM/ED28/840/277V/EX39 |
| Manufacturer Order # | 38101 |
| Premier Part # | LOC40K45WE39FIL-GC |
Write your content here...