Green Creative 38860 16T8/4F/8CCTS/BYP/EM/SD 4' Selectable EM LED T8 16W/14W/12W 3000K-6500K Case/10
- Premier# LT8CCTPS16WEM-GC
- Green Creative 38860 16T8/4F/8CCTS/BYP/EM/SD Selectable Emergency LED T8 4' Type B LED T8 3000K-6500K Double-Ended 90 Minute Emergency Backup
Green Creative 38860 16T8/4F/8CCTS/BYP/EM/SD 4' Selectable EM LED T8 Case/10
Green Creative has developed a new selectable emergency LED T8 that is constructed of a durable aluminum and plastic combination. This is a Type B ballast bypass LED T8 that is installed with double-ended wiring. Choose between 16W/14W/12W for delivering between 1600 lumens and 2200 lumens. Lamp operates in emergency mode for 90 minutes in the event of a power failure. Color-selectable as well between 3000K, 3500K, 4000K, 5000K and 6500K. Sold by the Case/10. Enclosed rated. 120-277V. Test button and indicator light. Rated for 50,000 hours with a 5 year warranty.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Green Creative |
|---|---|
| Watts | 16W/14W/12W/4W |
| Fluorescent Equivalent | 32W |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | 1650/1900/2200 |
| Lumens Per Watt | 129-138 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 82 |
| Color Temperature | 3000K/3500K/4000K/5000K/6500K |
| Kelvin | 3000K-6500K |
| Dimmable | ELV Dimming |
| Base Type | G13 |
| Bulb Shape | T8 |
| Wiring | Double-Ended |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Aluminum/Plastic |
| Nominal Size | 48" |
| Length (M.O.L.) Inches | 48 |
| Width (Inches) | 1 |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | 160° |
| Light Emitting Area | N/A |
| Driver | Internal Driver |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | 45°C |
| Minimum Starting Temp | 0°C |
| Certifications | UL |
| Case Quantity | 10 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | 16T8/4F/8CCTS/BYP/EM/SD |
| Manufacturer Order # | 38860 |
| Premier Part # | LT8CCTPS16WEM-GC |
Write your content here...