Green Creative 38780 18T8/4F/840/UEB/BABA 18W 4' 4000K BABA USA-Made Double-Ended LED T8 Case/25
- Buy 2 for $555.95 each and save 4%
- Premier# LT840K18WUSA-GC
- Green Creative 18T8/4F/840/UEB/BABA 38780 USA-Made BABA LED T8
Green Creative 38780 18T8/4F/840/UEB/BABA 18W 4' 4000K BABA Ballast Bypass LED T8 Case/25
Green Creative has you covered with USA-made LED products! New BABA UEB LED T8 lamps that are installed in ballast-bypass mode in either single or double-end wiring. This makes it a cinch to replace existing fluorescents or even early gen LED T8 lamps. Made on demand in the USA with a lead time of 1-2 weeks. Constructed of shatter resistant plastic for maximized durability. Operates off an existing internal driver, allowing it to function without a ballast (also known as Type B mode). 4000K color temp. This version is a 4' LED T8 that delivers 2700 lumens on 18W. Also available in 12W, 15W or 2' and 3' lengths too. Sold by the case of 25 for shipping purposes. Rated for 60,000 hours with a 5 year manufacturer warranty (10 year warranty options available). Environmentally friendly - no mercury.
| Shipping Speed | Usually ships in 1-2 weeks |
|---|---|
| Manufacturer | Green Creative |
| Watts | 18W |
| Fluorescent Equivalent | 32W |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | 2700 |
| Lumens Per Watt | 150 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 82 |
| Color Temperature | 4000K |
| Kelvin | 4000K |
| Dimmable | ELV Dimming |
| Base Type | G13 |
| Bulb Shape | T8 |
| Wiring | Single/Double-Ended |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Plastic |
| Nominal Size | 48" |
| Length (M.O.L.) Inches | 47.75 |
| Width (Inches) | 1.1875 |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | 220° |
| Light Emitting Area | N/A |
| Driver | Internal |
| Rated Hours | 60,000 |
| DLC Listed | N/A |
| Wet/Damp Rated | N/A |
| Maximum Temp | 113°F |
| Minimum Starting Temp | -4°F |
| Certifications | Made-in-USA |
| Case Quantity | 25 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | 18T8/4F/840/UEB/BABA |
| Manufacturer Order # | 38780 |
| Premier Part # | LT840K18WUSA-GC |