Green Creative 24PAR38HODIM/9CCTS/277V/SD 38762 24W/19W/14W LED PAR38 40° 25° 2700K-5000K
- Buy 3 for $64.95 each and save 6%
- Buy 6 for $61.90 each and save 10%
- Buy 24 for $58.99 each and save 14%
- Premier# LP38CCTPS24W/CRI-GC
- Green Creative 24PAR38HODIM/9CCTS/277V/SD 38762 24W/19W/14W LED PAR38 25° 40° 2700-5000K
Green Creative 24PAR38HODIM/9CCTS/277V/SD 38762 24W/19W/14W LED PAR38 40° 25° 2700K-5000K
Green Creative just released a 30-in-1 HO LED PAR38 as they continue to set the standard for high performance LED PAR lighting. This LED PAR38 is power, color and beam spread selectable! Field changeable between 25 Degree Narrow Flood or 40 Degree Flood. For color temps, you can select 2700K, 3000K, 3500K, 4000K or 5000K on the lamp itself. Lastly, you can select the power levels between 24W 3000 lumens, 19W 2500 lumens or 14W 2000 lumens. Notice the high efficacy levels, up to 143 lumens per watt! It also brings along the same high-end features that their previous 30PAR38 series had, including 92 CRI for exquisite color rendering and 120-277V universal voltage operation. Dimmable on most dimming systems on 120V. Designed to replace 250W halogens and 70W CMH lamps. Damp rated and rated for use in enclosed fixtures. T20 compliant. Rated for 50,000 hours with a 5 year manufacturer warranty. Formerly the 30PAR38 or 28PAR38HODIM/9CCTS/277V/SD
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Green Creative |
|---|---|
| Watts | 24W/19W/14W |
| Incandescent Equivalent | 250W |
| Halogen Equivalent | 250W |
| Lumens | 3000/2500/2000 |
| Lumens Per Watt | 125/132/143 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 92 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Kelvin | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | PAR38 |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.0625 |
| Diameter (Inches) | 4.6875 |
| Beam Angle | 25° / 40° |
| CBCP | 3760-8192 |
| Power Factor | 0.9 |
| Rated Hours | 50,000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 113°F |
| Minimum Starting Temp | -4°F |
| Case Quantity | 6 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | 24PAR38HODIM/9CCTS/277V/SD |
| Manufacturer Order # | 38762 |
| Premier Part # | LP38CCTPS24W/CRI-GC |