Green Creative 38348 12.5A21DIM/9CCTS 12.5W CCT Selectable LED A21 E26 27K/30K/35K/40K/50K Case/6
- Buy 6 for $54.95 each and save 5%
- Premier# LA21CCT12.5W-GC
- Green Creative 38348 12.5A21DIM/9CCTS Dimmable LED A21 E26
Green Creative 38348 12.5A21DIM/9CCTS 12.5W Dimmable LED A21 E26 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K 120V 92 CRI
Green Creative has developed an LED A21 that is color selectable for making it easy to replace incandescents and match the color needed! Choose between 2700K, 3000K, 3500K, 4000K and 5000K. Delivers 1650 lumens on 12.5W for an amazing 132 lumens per watt! Tremendous color-rendering with a 92 CRI and 50 R9 value. Dimmable on 120V line voltage. Enclosed rated. E26 medium base.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Green Creative |
|---|---|
| Watts | 12.5W |
| Incandescent Equivalent | 100W |
| Lumens | 1650 |
| Lumens Per Watt | 132 |
| Volts | 120V |
| CRI | 92 |
| R9 | 50 |
| Color Temperature | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Kelvin | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | A21 |
| Lamp Type | A-Lamp |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.0625 |
| Diameter (Inches) | 2.75 |
| Beam Angle | 230° |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 45°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Case Quantity | 6 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | 12.5A21DIM/9CCTS |
| Manufacturer Order # | 38348 |
| Premier Part # | LA21CCT12.5W-GC |
Write your content here...