Green Creative 37932 34HID/8CCTS/277V/E26/DIM/SD 34W LED PS30 3K/4K/5K 120-277V SelectDrive
- Buy 6 for $36.95 each and save 16%
- Buy 30 for $33.95 each and save 23%
- Premier# LPS30CCT34WE26/SD-GC
- Green Creative 37932 34HID/8CCTS/277V/E26/DIM/SD Dimmable LED PS30 SelectDrive
Green Creative 37932 34HID/8CCTS/277V/E26/DIM/SD 34W Dimmable LED PS30 3000K/4000K/5000K 120-277V SelectDrive
Green Creative has a new LED PS30/A23 that has all the features you could possibly need! Dimmability and SelectDrive technology on the lamp itself allows the user to control the light levels in two different ways (traditional dimming and step-dimming). Color-selectable between 3000K, 4000K and 5000K on the lamp itself. Operates on 120-277V and dims on line voltage. Replaces HID sources anywhere from 50W up to 175W as well as 300W incandescents. The SelectDrive switch allows for changing between 23W 3200 lumens, 30W 4000 lumens and 34W 4500 lumens. 230 Degree light output and rated for enclosed fixtures. This version has the E26 base, they also have a version with the EX39 mogul base.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Green Creative |
|---|---|
| Watts | 23W/30W/34W |
| HID Equivalent | 50W-175W |
| Lumens | 3200/4000/4500 |
| Lumens Per Watt | 132-139 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 82 |
| Color Temperature | 3000K/4000K/5000K |
| Kelvin | 3000K/4000K/5000K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | PS30 |
| Length (M.O.L.) Inches | 8.00 |
| Diameter (Inches) | 3.75 |
| Beam Angle | 230° |
| Rated Hours | 50,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| DLC Listed | No |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 60°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | 34HID/8CCTS/277V/E26/DIM/SD |
| Manufacturer Order # | 37932 |
| Premier Part # | LPS30CCT34WE26/SD-GC |
Write your content here...